Adrasan Çiçek Pansiyon | Adrasan Denize Yürüme Mesafesinde Çiçek Gibi Pansiyon

Olympos Blog

Size Mavi Bayraklı Plajlar Yakışır

Geçtiğimiz günlerde dünya üzerindeki mavi bayraklı plajların listesi güncellendi. Plajlar bir çok farklı kritere göre değerlendirildikten sonra ancak mavi bayrak ünvanı alabiliyorlar. Mavi bayraklı bir plaj bulursanız sonrasında sıradan plajlarda denize girmek artık size keyif vermeyebilir. Türkiye bu anlamda çok zengin bir ülke, dünya üzerinde en çok mavi bayraklı plaj bulunduran 3. ülke olarak sıralamada ve ülkede ki dağılımda ise Antalya açık bir farkla önde gidiyor. 454 adet mavi baraklı plajın 200 tanesi Antalya sınırları içerisinde ve bu plajlardan bir çoğu Adrasan çevresinde. Yani Adrasan Çiçek Pansiyon‘da uygun fiyatlar ile tatil yaparken bir yandan da bu plajları ziyaret edebilir, bu plajlarda denizin tadını çıkarabilirsiniz.

ntv.com.tr nin bu konnuda yayınladığı haber ise şöyle :

Mavi bayraklı plajlar listesi açıklandı ve tüm dünya da, Türkiye en çok mavi bayraklı plajı olan 3. ülke olarak belirlendi. Ülkemizdeki mavi bayraklı plajlar konusunda en zengin il ise açık ara olarak Antalya önde. Antalya’da hemen hemen 5 km lik aralıklarla çok sayıda mavi bayraklı plaj bulunmakta. Bunların hepsini gezmek görmek ve bu anlamda Antalya Airport Rent a Car dan kiralayacağınız bir araç size büyük kolaylık sağlayabilir. Antalya’da tatil planlıyor ve bu plajları görmek istiyorsanız arabasız kalmayın, bizi arayın.

Dünya genelinde 46 ülkede uygulanan “Mavi Bayrak Programı” kapsamında, Türkiye geçen yıl 444 olan Mavi Bayraklı plaj sayısını 454’e yükseltti. Bu sayıyla Türkiye, 454 plajı ile 2017’de dünya üçüncüsü oldu. Mavi Bayrak’ta Antalya 200, Muğla 101, İzmir 51 plajla başı çeken iller oldu. Van ise denize kıyısı olmamasına rağmen Mavi Bayraklı plaja sahip olan tek il olarak kayda geçti.

Mavi Bayrak’ta İspanya 578, Yunanistan ise 468 plajla ilk iki sırayı paylaşan ülkeler oldu. Türkiye, ödüle hak kazanan 22 marinası ile de dünya sıralamasında 7. sırada yer aldı. D-Marin’in Didim, Göcek ve Turgutreis’te bulunan 3 marinası, bu yıl da Mavi Bayrak’ı dalgalandırmaya devam edecek. Yani Türkiye’de 22 marinaya verilen Mavi Bayrak’ tan üçünün sahibi D-Marin oldu. Türkiye’nin en ünlü plajlarından Antalya’daki Kaputaş sahili İngiliz Guardian gazetesi tarafından da dünyanın sayılı plajları arasında gösterilmişti. Bu plaj yıllardır temiz denizi ile Mavi Bayrak listesinde yer alıyor. Türkiye’nin bir diğer ünlü plajı da Fethiye yakınlarındaki Ölüdeniz’de bulunan “Kelebekler Vadisi”… Turizm tanıtma posterlerinde Türkiye’nin sembolleri arasında yer alıyor.

MAVİ BAYRAK NEDİR?

Mavi Bayrak, plaj ve marinalara verilen, uluslararası bir çevre ödülüdür. Mavi Bayrak, Çevre yönetimine önem verildiğini, Çevre bilincinin oluşturulmasına yönelik etkinliklerin yapıldığını, deniz suyunun temizliğini, plaj veya marinayı kullananların ihtiyaçlarına cevap verecek donanım ve güvenliğe sahip olduğunun garantisi niteliğindedir. Bu ödül sadece plajlar için değil, aynı zamanda marinalar ve yatlar için de verilmektedir. Mavi Bayrak Ödülü nü alabilmek için, plajlar için 33 ve marinalar için 25 kriterin sağlanması gerekmektedir. Plajlardan 15 günlük aralar ile sezon boyunca deniz suyu numunesi alınmakta, mikrobiyolojik düzeyde ve üç parametrede analizler yapılmaktadır. Bu analizler “Avrupa Birliği Yüzme Suyu Direktifleri” kapsamında değerlendirilmektedir.Marinalar için ise deniz suyu analizi istenmemektedir. Deniz suyunun fiziksel görüntüsü, ana kriter olarak değerlendirilmektedir. Söz konusu numune alma ve analiz işlemleri Sağlık Bakanlığı tarafından yapılmakta ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca da bir kısmı finanse edilmektedir.  Mavi Bayrak, doğanın ve plajı kullanan seyahat severlerin korunmasını öngördüğü kadar, Uluslararası Turizm pazarında da büyük öneme sahiptir. Zira tatil yöreleri için önemli bir prestij ve tüketiciler tarafından da, önemli bir tercih sebebi olmaktadır. Mavi Bayrak Programı ülkemizde 1993 yılında Turizm Bakanlığı’nın öncülüğünde başlatılmış olup, başlangıcından bugüne bir STK olan, Türkiye Çevre Eğitim Vakfı tarafından yürütülmektedir.

1 comment

  1. Pingback: Tatil için Neden Adrasan Tercih Edilmeli ? | Adrasan Çiçek Pansiyon

Have your say

Spam yorumlar yüzünden soru sormak zorunda kalıyoruz:

 

Copyright Divasa Hotel 2014 | Design by ozgur